гр. София,
ул. Георги С. Раковски 165, ет.2
/вход от ул.Неофит Рилски/
Phone: +359 2 441 08 99
Phone: +359 988 86 75 77
legal@bulgarian-legal-services.eu
pravo.kantora@gmail.com
ДЕЛА срещу БАНКИ и ФИРМИ ЗА БЪРЗИ КРЕДИТИ
Дела срещу банки и фирми за бързи кредити и бързи заеми на територията на България
ДЕЛА срещу БАНКИ И ФИРМИ ЗА БЪРЗИ КРЕДИТИ и БЪРЗИ ЗАЕМИ на територията на България
Ако сте Кредитополучател (взели сте кредит/заем) от Банка или Фирма за кредити/заеми, както и ако сте Поръчител/Гарант или Солидарен длъжник - по банков кредит или кредит получен от фирма за кредити/ заеми:
- Възможно е да сте платили и да продължавате да плащате повече отколкото дължите.
- Възможно е Банката или Фирмата за кредит да няма право да събере сумите, които твърди, че дължите.
- Възможно е даже и след като сте осъден да не се налага да плащате.
Банките допускат редица нарушения: Незаконно повишаване на лихвени проценти. Несправедливи договори. Искове срещу Поръчители в нарушение на законови разпоредби. Провеждат производства по несъстоятелност в нарушения на нормативните изисквания. Инициират изпълнителни производства, в които се извършват действия, които при обжалване Съда отменя и др.
Повечето банки отпускат банкови кредити при условия, които след определен момент променят. Промените са регламентирани предварително. Пример: за това доста разпространена клауза в договорите за банков кредит – даваща право на банките едностранно да променят лихвения процент /да повишават лихвата/. Клауза, която при изпълнение на определени предпоставки, се приема за неравноправна от Съда. Това позволява да се върнат на Кредитополучателя надплатени /платени без основание/ суми за минали периоди, представляващи размера на повишената лихва. На пръв поглед сумата не изглежда значителна, но при внимателна калкулация се оказва, че вредата нанесена от Банката никак не е малка.
Примерно: за кредит от 100 000 лв. - приемаме, че банката е повишила лихвения процент с 2 % /над първоначално уговорения/. Незаконосъобразното повишение от 2%, води до неправомерно получена от Банката сума в размер на 2000 лв. годишно. Ако приемем, че се предяви иск за няколко години и се добави лихва се получава сума, която не е за пренебрегване.
Друг интересен пример /обратен на описания по горе/: Банката в подписаният договор за кредит е обвързала лихвения процент с LIBOR, EURIBOR или др. При хипотеза обаче, в която стойностите конкретния индекс паднат - Банката не понижава размера на лихвата. Калкулациите и в този случай показват надвзета лихва в сериозни размери.
Фирмите за заеми/кредити или така наречените - небанкови „институции”. При тях нарушенията драстично по големи /сравнени с банките/. Обикновено разчитат на факта, че даваните в заем суми са в малки размери. Лихвите и условията са фрапиращо несправедливи и неравноправни. При фирмите за отпускане на заеми/кредити – сумите, които са надвзети обикновено са 5-10 пъти по – големи от тези на банките.
Обикновено Банките, както и Фирмите за кредити /заеми/ в случаите на подписан Запис на Заповед - инициират заповедно производство по чл.417 от ГПК. Това е специфично производство, за което Длъжника разбира от ЧСИ /частният съдебен изпълнител/. Респективно длъжника вече е осъден и ЧСИ започва да събира сумите. За разлика от производството по чл.410 от ГПК не получава Заповед за Изпълнение /с която вече е осъден да заплати сумите/. Въпреки това, длъжника има право да подаде Възражение срещу заповедта, като срока започва да тече от момента на узнаване – обикновено това е Поканата за Доброволно Изпълнение изпратена от ЧСИ, или запорното съобщение на заплата, банкова сметка или пенсия.
Възможно е срещу длъжника да бъде инициирано и производство по чл.410 от ГПК - получавате Заповед за Изпълнение /с която вече сте осъдени да заплатите суми/. Към Заповедта за изпълнение има любезно прикрепено Възражение /което можете да подадете за да не влезе заповедта в сила/.
Обикновено хората избързват и подават „бланкетно” възражение /в 14 дневният срок/ - за да не влезе в сила Заповедта за изпълнение. Този тип импулсивно действие обаче, в повечето случай води до още съдебни разноски, които се присъждат в полза на фирмата за бързи кредити, както и до пропускане на редица възможности. След подаване на необмислено възражение – фирмата за кредити – подава Искова молба, като по този начин се стартира ново произвдство /Исково/ и разноските за съдебното дело се увеличават 2 – 3 пъти.
БЪЛГАРСКИ ПРАВНИ УСЛУГИ
Свържете се с нас. Няма да Ви струва нищо. В повечето случай, ще успеем да бъдем полезни. Ако ли не - ще получите нашето конкретно мнение по Вашият казус. Ако решим, че можем да помогнем и сте материално затруднени - БЪЛГАРСКИ ПРАВНИ УСЛУГИ - е в състояние да осигури безплатна защита, за която ще получим хонорар само при спечелване на делото и то за сметка на монополиста.